Model CS-10-2023 Clipper Sharpener
Product image 1
Product image 2
Product image 3
Product image 4
New! Variable Speed
Variable Speed Portable Clipper Sharpener
The CS-10-2023 is 11" x 11" x 8.5" and comes with the necessary accesories to sharpen approximately 1000 blades.
Includes Everything You Need!
  • CS-10-2023 Honing Machine
  • 10” Micro-Serrated Aluminum Double-Sided Hollow-Ground Plate
  • 1lb 180 grit Premium Honing Powder
  • Plate Charging Block
  • Power Magnet
  • Rub block with instructions sheet
  • 8oz Lubricant/ Cleaner
  • Lard Oil (Abrasive Adhesive)
  • 2oz Clipper Blade Start-Up Oil
  • 100 Plastic Bags to Return Sharpened Blades
  • 2 Foam Brushes
  • Allen Wrench, Screws
  • Sample Test Fur and Test String
  • Manual Brake
GFI Compatibility Note
Professional Machines Return Policy
-65%
Product Information
Shipping & Returns
Description
New! Variable Speed
Includes Everything You Need!
  • CS-10-2023 Honing Machine